مقالات آموزشی

آشنایی با تکنولوژی کنترل تردد

بدون دیدگاه

تکنولوژی کنترل تردد یکی از مباحث اصلی امنیت اماکن است که با استفاده از طراحی و نصب مناسب پکیج‌های دوربین مداربسته برقرار می‌گردد. این تکنولوژی به شما کمک می‌کند تا کلیه ترددهای یک مکان مشخص را به صورت متمرکز کنترل و مدیریت کرده و سطوح مختلف دسترسی را بسته به نیاز کارفرما، به صورت لحظه‌ای تعریف و اعمال نمایید.

سیستم کنترل تردد یک سامانه نظارتی و کاربردی جهت افزایش سطح امنیت اماکنی مانند دانشگاه‌ها و مدارس، بیمارستان‌ها، ادارات، سازمان‌های دولتی و خصوصی، فرودگاه‌ها، پارکینگ‌ها، شرکت‌ها، برج‌ها و… می‌باشد.

سیستم‌های کنترل تردد می‌توانند تردد افراد، خودروها و عملکرد دستگاه‌های صنعتی و موارد مرتبط را کنترل و مدیریت نمایند.کاهش تردد در سازمان‌ها، دسترسی محدود افراد به اتاق‌های مجاز، عدم تردد افراد در ساعت‌های غیرمجاز و بالا بردن بهره‌وری و راندمان کاری پرسنل با کنترل محدوده‌های مکانی و زمانی از جمله فواید این نوع سیستم‌ها می‌باشند.

 

ابزارهای یک سیستم کنترل تردد

تکنولوژی‌های کنترل تردد شامل تجهیزاتی مانند: کنترلرها، ترمینال‌ها، کارت خوان، کارت‌های تردد، شاستی‌های اضطراری، قفل‌های الکترومغناطیسی و تجهیزات کمکی دیگر هستند که هم مقرون به صرفه هستند و هم کارایی بالایی دارند.

بی‌سیم بودن یک سیستم کنترل تردد می‌تواند از ویژگی‌های مهم و جذاب این دستگاه‌ها به حساب آید. این سیستم‌ها همچنین با یک نرم افزار کنترل می‌شوند که در این مقاله به بررسی ویژگی‌های این نرم افزار نیز اشاره خواهیم داشت. هنگام خرید یک سیستم کنترل تردد به پشتیبانی کامل شرکت ارائه دهنده توجه ویژه‌ای داشته باشید.

سیستم‌های کنترل تردد در کنار نصب دوربین مداربسته و تجهیزات کنترل از راه دور می‌توانند امنیت اماکن مورد نظر را از هر لحاظ تأمین کنند. این سیستم‌ها می‌توانند داخل یک ساختمان، یک محدوده یا طبقه خاص از یک ساختمان مسکونی یا اداری یا تجاری نصب شوند.

علاوه بر کاربرد این سیستم و تجهیزات جانبی در موارد اشاره شده، می‌توان از این سیستم به منظور مدیریت دسترسی به سرویس‌های عمومی مانند خدمات عمومی، مالی و اعتباری، سیستم حضور و غیاب و یا رستوران‌ها، دانشگاه‌ها و دیگر مکان‌ها استفاده نمود.

 

ویژگی‌های نرم افزارهای کنترل تردد

سیستم‌‌های کنترل تردد توسط یک نرم افزار کنترل و مدیریت می‌شوند که ویژگی‌های آنها به صورت زیر تعریف می‌شوند، توجه داشته باشید، ممکن است ویژگی‌های زیر براساس مدل‌ها و قابلیت‌های یک سیستم کنترل تردد متفاوت باشد:

 • مانیتور کردن ورود افراد به محوطه کنترل شده
 • مدیریت یکپارچه کنترل کننده‌های تردد
 • امکان مدیریت دسترسی افراد با زمان مشخص
 • پیکربندی خودکار سیستم
 • پیکربندی سخت افزاری جامع برای راه اندازی قدرتمند سیستم کنترل تردد
 • هشدار یا تشخیص نفوذ غیر مجاز، استفاده از کارت تردد ثبت نشده یا مسدود شده، دستکاری کارت‌خوان و…
 • امکان تنظیم سناریوهای مختلف برای سیستم کنترل تردد مانند باز شدن یا قفل شدن تمام درب‌های ورود و خروج بر اثر حوادت غیرمترقبه و…
 • شناسایی و تشخیص چهره و امکان مقایسه با چهره‌های ثبت شده در دیتابیس سیستم
 • مشاهده موقعیت و مسیر افراد بر روی نقشه
 • ثبت خودکار تاریخ و زمان ورود و خروج افراد
 • امکان گزارش‌گیری از ورود و خروج افراد
 • دریافت گزارش‌های سیستمی از طریق اینترنت و وب برای کاربران

 

کلیات سیستم کنترل تردد

سیستم کنترل تردد مجموعه‌ای از تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری است که به منظور حصول اهداف متعدد در یک مجموعه نصب می‌گردد. اهداف زیر چهار هدف اصلی بهره‌برداران این سیستم می‌باشد:

 • ایجاد محدودیت در تردد
 • افزایش امنیت
 • تشخیص هویت افراد
 • ردگیری و کنترل تردد افراد

هر سیستم می‌تواند ترکیب بهینه‌ای از اهداف بالا باشد. میزان موفقیت سیستم نهایی مستقیماً بستگی به میزان تأمین چهار هدف بالا دارد.

 

قابلیت توسعه و تعامل با سیستم نظارت تصویری

هنگام استفاده ترکیبی از تکنولوژی کنترل تردد و سیستم نظارت تصویری باید به نکات مهمی از قبیل قابلیت‌ها و شرایط قابل پشتیبانی سیستم‌ها توجه ویژه‌ای داشت. بعضی سیستم‌ها قابلیت کنترل دسترسی محدودی دارند و یا به صورت پیش‌فرض مجهز به دوربین‌های مداربسته هستند اما در بقیه موارد، نیاز به افزودن سخت افزار یا نرم افزار مرتبط را دارند.

سیستم‌های کنترل تردد دیگری نیز وجود دارند که به هیچ عنوان قابلیت تعامل یا تجمیع با سیستم‌های تشخیص حریق، سیستم نظارت تصویری و… را ندارند. درک قابلیت توسعه و تعامل این سیستم یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب و استفاده از تکنولوژی کنترل تردد است.

 

خرید سیستم کنترل تردد مناسب

برای خرید یک سیستم کنترل تردد باید وجود تجهیزات این سیستم در بازار، پشتیبانی، ساختار قیمت گذاری و تعامل تجهیزات این تکنولوژی با دیگر تجهیزات نظارت تصویری، براساس برندهای متعدد را در نظر داشته باشید. در صورتی‌که برندی محصولی در بازار داشته باشد اما سیستم‌های مرتبط و توسعه دهنده دیگری نداشته باشد، خرید مناسبی به نظر نمی‌آید.

بنابراین برای خرید یک سیستم کنترل تردد مناسب باید تمام جوانب آن و پشتیبانی‌ از دیگر سیستم‌ها را مدنظر قرار دهید. یک شرکت بزرگ و با سابقه انگلیسی با عرضه تجهیزات سیستم کنترل تردد TDSi راهکارهای امنیتی مناسبی را در زمینه کنترل دسترسی ارائه کرده است که می‌توانید با استفاده از تولیدات این برند تکنولوژی مورد نظر خود را اجرا کنید.

سخن آخر

روش‌های کنترل تردد را به نوعی می‌توان انواع مجوزهای عبور دانست. این مجوزها بسته به اینکه شی تحت کنترل انسان باشد یا ماشین (کامپیوتر) تغییر می‌کند. اگر بخواهیم تردد افراد را کنترل کنیم سه نوع مجوز می‌توان صادر کرد؛ 1- مشخصات زیستی افراد مانند اثر انگشت، عنبیه چشم یا تصویر فرد 2- چیزی که افراد در اختیار دارند مانند کارت هوشمند یا کلید هوشمند 3- رمز عبور یا پین کد.

سیستم کنترل تردد و امنیت اماکن عمومی می‌تواند به عنوان یک راه مفید و آسان و کم هزینه برای کنترل برخی مراکز و اماکن به منظور کاهش بروز اتفاقات، مشکلات و آسیب‌ها گردد، اما انتخاب یک سیستم کنترل تردد مناسب نیازمند داشتن اطلاعاتی کامل و مفید از تجهیزات آن است که در این مقاله به معرفی مهمترین مؤلفه‌های آن پرداختیم.

برچسب ها
به دنبال سیستم های امنیتی پیشرفته میگردید؟

گروه اُوان، ارائه دهنده سیستم های امنیتی پیشرفته

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به این مطلب امتیاز دهید
این مطلب را به اشتراک بگذارید
فهرست
× چطور می تونم کمک تون کنم؟